RESULTS: Town Challenge, Buff Pass Burner | SteamboatToday.com
YOUR AD HERE »

RESULTS: Town Challenge, Buff Pass Burner

Kids

Coed 7-8: 1. Quintin Biagi 14:42. 2. Jack West 15:22. 3. Carter Foss 17:00. 4. Silas Wilson 18:22. 5. Austin Foss 18:31. 6. Taylor Montgomery 18:43. 7. Robert Pritchard 19:15. 8. Kellen O’Connell 19:18. 9. Kate Walker 21:33. 10. Kendall Walker 22:18. 11. Reese Robinson 24:01.

Coed 9-10: 1. Logan Walker 12:28. 2. Ryder Robinson 12:43. 3. Logan Prichard 12:47. 4. McKenzie Maines 13:39. 5. Brady Foss 14:54. 6. Christian Biglow 15:11. 7. Ellison Friedman 17:09. 8. Ike Feiges 18:05.



Males 11-12: 1. Kane Morris 17:50. 2. Ethan Maines 18:08. 3. Olson Morris 20:44. 4. Conor Devin 21:00. 5. Mason Boatner 21:03. 6. Jackson Rosencrantz 22:34. 7. Schuyler Biglow 23:46. 8. Levi Friedman 29:50.

Youth

Participate in The Longevity Project

The Longevity Project is an annual campaign to help educate readers about what it takes to live a long, fulfilling life in our valley. This year Kevin shares his story of hope and celebration of life with his presentation Cracked, Not Broken as we explore the critical and relevant topic of mental health.



Female 13-15: 1. Eva Minotto 41:59. 2. Jesse Weaver 42:11.

Male 13-15: 1. Ryan Montgomery 39:06. 2. Michael Sullivan 40:28. 3. Arthur Tirone 42:05. 4. Caleb Walker 43:12. 5. Dietze Gibson 46:30.

Female 16-18: 1. Annika Ort 1:47.

Male 16-18: 1. Curtis Zanni 1:05.21. 2. Primo Famiglietti 1:08.32. 3. Matthew Sullivan 1:15.42.

Novice

Female 35+: 1. Lisa Bressler 48:05.

Sport

Female 35+: 1. Jamie Lamb 53:36. 2. Liz Homuth 1:23. 2. Lisa Famiglietti 1:23. 4. Ginger Johnston 1:26.24. 5. Kate Friedman 1:37.2. 6. Ali Kowalskey 1:39.51.

Male 19-34: 1. Robert Tinsley 1:01.45. 2. Riley Birk 1:17.31. 3. Sam Nelson 1:18.4. 4. Tommy West 1:34.46.

Male 35-49: 1. David Lamb 1:10.49. 2. Mike Morris 1:14.52. 3. Adam Maines 1:16.45. 4. Nicholas Hobson 1:33.19. 5. Craig Sweater 2:02.42.

Male 50+: 1. Bob Kaster 1:16.1. 2. Buzz Zars 1:17.05. 3. Vance Fulton 1:20.52. 4. Nate Cox 1:37.25.

Single Speed

Male: 1. Eddie Rogers 1:08.02. 2. Chad Gruben 1:09.39.

Expert

Female 35+: 1. Shelly Whisenhant 1:28.32.

Male 19-34: 1. Tyler Gilman 1:06.55. 2. Patrick Nagle 1:14.44. 3. Joe Laliberte 1:15.03. 4. Jared Hayden 1:24.27.

Male 35-49: 1. Greg Friedman 1:04.13. 2. Josh Welch 1:19.01.

Male 50+: 1. Andrew Biglow 1:05.33. 2. Ron Famiglietti 1:11.24. 3. Karl Mikkelson 1:16.19. 4. Rob Whisenhant 1:23.56.

Pro-Open

Female: 1. Sarah Horen 1:16.08. 2. Brenna Egan 1:17.48.

Male: 1. Caleb Haack 1:01.22. 2. Barkley Robinson 1:01.55. 3. Ben Glassmeyer 1:02.12. 4. Jeff Minotto 1:03.06. 5. Alex Pond 1:08.10.


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Steamboat and Routt County make the Steamboat Pilot & Today’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.