Town Challenge Mountain Bike Series – Week 4 results | SteamboatToday.com
YOUR AD HERE »

Town Challenge Mountain Bike Series – Week 4 results

Steamboat Pilot & Today
SteamboatPilotT_transpBlack_sm

Churn & Burn Circuit

Week 4

June 29



Expert

Men’s expert 19 to 34



Place, name, overall, total time

  1. Nathan Williard 2 33:20:00

  2. Lucca Trapani 4 34:58:00

  3. Jim Snitzer 5 35:06:00

  4. Ben Brown 8 36:22:00

  5. Chris Kimmett 15 39:16:00

  6. Chris Rhodes 18 40:38:00

  7. Erik Petersen 21 41:50:00

Men’s expert 35 to 49

  1. Jeremy MacGray 1 33:16:00

  2. Matt Heydon 3 34:43:00

  3. Stephen Warfel 7 36:20:00

  4. Kyle Lawton 9 36:42:00

  5. David High 11 37:35:00

  6. Chris Mitchell 12 38:09:00

  7. Neal Neumiller 13 38:31:00

  8. PJ Wharton 17 40:21:00

  9. Matt Kavanagh 19 40:46:00

  10. Seth Mathey 20 40:50:00

  11. Travis Mathey 23 43:15:00

Men’s expert 50-plus

  1. David Zink 6 35:27:00

  2. JC Norling 10 36:45:00

  3. Mel Stewart 14 39:08:00

  4. Robin Craigen 16 39:16:00

  5. Chris Speer 22 42:07:00

Women’s expert

  1. Helen Beall 24 44:52:00

Single Speed

Men’s single speed

  1. Jackson Morgan 1 35:23:00

  2. Chad Gruben 2 35:50:00

  3. Matthew Lundy 3 36:19:00

Pro/Open

Men’s pro/open

  1. Brad Bingham 1 28:08:00

  2. Alex Pond 2 28:21:00

  3. Peter Kalmes 3 29:57:00

  4. Barkley Robinson 4 30:46:00

  5. Tanner Visnick 5 30:50:00

  6. Sam Chovan 6 31:15:00

  7. Jeff Minotto 7 32:25:00

  8. Andrew Miller 8 33:15:00

  9. Scott Loeppert 10 35:35:00

  10. Jeremiah Gantzer 11 36:12:00

Women’s pro/open

  1. Hannah Williams 9 33:58:00

  2. Mindy Mulliken 12 37:55:00

  3. Rebecca Edmiston 13 41:24:00

  4. Emily Miller 14 44:04:00

Youth Coed

Youth 6 and younger

  1. Luca Dardanis 5 3:56

Youth Coed 7 and 8

  1. Philip Harper 1 3:32

  2. Peter Cooper 2 3:33

  3. Bridger Lawton 3 3:49

  4. Caley Goforth 4 3:53

  5. Silas Setter 6 4:28

  6. Unknown #607 7 4:41

Youth coed 9 and 10

  1. Tanner Hamilton 8 12:03

  2. Troy Lemaster 9 12:58

  3. Campbell McLaren 10 14:16

  4. Nicholas Warner 11 14:46

  5. Cash Delliquadri 12 15:14

  6. Max Lyman 13 16:21

  7. Unknown 318 14 16:28

  8. Jacob Smith 15 19:00

Youth 11 to 12

Youth males 11 to 12

  1. Max Hamilton 1 10:19

  2. Andrew Kempers 2 11:36

  3. Olin Webster 3 11:36

  4. Primo Famiglietti 4 11:44

  5. Sal Malone 5 11:44

  6. Luke Olson 6 12:30

  7. Spencer Richeda 7 12:37

  8. Casey Wolf 9 13:18

  9. Thomas Cooper 10 13:19

Youth females 11 to 12

  1. Annika Ort 8 13:09

  2. Chloe Mers 11 22:07


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Steamboat and Routt County make the Steamboat Pilot & Today’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.

For tax deductible donations, click here.
 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User