Town Challenge Mountain Bike Series – Emerald Envy XC results | SteamboatToday.com
YOUR AD HERE »

Town Challenge Mountain Bike Series – Emerald Envy XC results

Steamboat Pilot & Today
SteamboatPilotT_transpBlack_sm

Town Challenge Mountain Bike Series

Emerald Envy XC

Wednesday, July 13



Novice

Men’s novice 35+

Place, name, age, overall, total time



  1. Jeff Harper. 46 4 53:45

Women’s novice 35+

  1. Stacey Carney 35 2 50:01

  2. Gina Cadrecha 38 3 51:16

Sport

Men’s sport 19 to 34

  1. Ben Flobbs 24 1 1:00:15

  2. Matt Miller 34 2 1:06:06

  3. Greg Sagan 28 3 1:06:06

  4. Liam Connelly 23 4 1:07:21

  5. Brian Bajaj 31 12 1:11:19

  6. Jon Winkelblech 25 15 1:16:04

Men’s sport 35 to 49

  1. Rich John 43 5 1:07:38

  2. Karl Mikkelson 48 10 1:11:05

  3. Dave Ornberg 36 14 1:14:48

  4. Josh Welch 40 16 1:16:30

  5. Walter Magill 47 17 1:17:39

  6. Chris Bube 48 22 1:20:44

  7. Zachary Sabel 39 28 1:29:22

  8. Dion Custis 48 29 1:33:33

Men’s sport 50+

  1. Scott Hansen 62 6 1:09:33

  2. Jamie Letson 59 7 1:10:22

  3. Stephan Zittel 58 8 1:10:27

  4. Kris Hagenbuch 59 9 1:10:42

  5. Tony Dickson 51 11 1:11:10

  6. Vance Fulton 57 13 1:12:49

  7. Michael De Jong 54 20 1:19:04

  8. Mike Aljanich 52 21 1:19:57

  9. Brian Small 60 26 1:26:38

  10. Jim Czech 62 32 1:42:41

Women’s sport 19 to 34

  1. Sara Gorevan 34 18 1:18:42

  2. Jessica Platt 29 19 1:18:43

  3. Genevieve Kalmes 34 23 1:22:15

  4. Sarah Feiges 26 25 1:25:35

  5. Abby Hobbs 19 30 1:38:28

  6. Alyssa Roche 28 31 1:38:34

Women’s sport 35+

  1. Kyleigh Lawler 35 24 1:24:04

  2. Patti Lindquist 56 27 1:27:19

Expert

Men’s expert 19 to 34

  1. Ben Brown 34 2 1:08:20

  2. Nathan Williard 21 3 1:08:41

  3. Ben Glassmeyer 25 5 1:11:15

  4. Chris Kimmett 34 17 1:18:24

  5. Jason Blair 29 18 1:18:27

  6. Erik Petersen 24 23 1:21:54

  7. Chris Rhodes 34 24 1:22:04

  8. Donald Nyquist 31 26 1:22:37

Men’s expert 35 to 49

  1. Jeremy MacGray 40 1 1:08:00

  2. Matt Heydon 48 4 1:11:09

  3. David High 47 6 1:12:33

  4. Kyle Lawton 47 7 1:13:07

  5. Stephen Warfel 40 8 1:13:19

  6. Chris Mitchell 49 12 1:15:54

  7. Neal Neumiller 43 13 1:15:55

  8. PJ Wharton 49 15 1:17:40

  9. David Scully 48 20 1:20:18

  10. Geovanny Romero 36 25 1:22:31

Men’s expert 50+

  1. David Zink 57 9 1:14:20

  2. JC Norling 52 10 1:14:32

  3. Mel Stewart 56 11 1:15:13

  4. Chris Speer 51 14 1:17:06

  5. Robin Craigen 53 16 1:17:42

  6. Eric Reutschler 53 28 1:31:55

Women’s expert

  1. Erika Ghent 28 19 1:19:08

  2. Helen Beall 32 21 1:20:46

  3. Liana Jones 32 22 1:20:46

  4. Terri Goforth 41 27 1:26:49

Single Speed

Men’s single speed

  1. Chad Gruben 41 1 1:10:33

  2. Jackson Morgan 25 2 1:15:17

  3. Matthew Lundy 30 3 1:16:06

  4. Peter Hudnut 33 4 1:20:14

Pro/Open

Men’s pro/open

  1. Brad Bingham 40 1 59:43

  2. Alex Pond 32 2 1:02:20

  3. Peter Kalmes 35 3 1:02:57

  4. Tanner Visnick 20 4 1:03:28

  5. Ken Benesh 33 5 1:03:36

  6. Trevor Walz 34 6 1:03:37

  7. Barkley Robinson 43 7 1:06:31

  8. Andrew Miller 45 8 1:06:34

  9. Graham Bylsma 26 12 1:20:59

Women’s pro/open

  1. Rebecca Edmiston 35 9 1:16:50

  2. Hadley Nylen 35 10 1:20:04

  3. Katie Lindquist 51 11 1:20:06

  4. Emily Miller 28 13 1:21:23

  5. Emily Cox 24 14 1:30:32

Youth Coed

Youth coed 7 and 8

  1. Caley Goforth 8 1 3:56

  2. Philip Harper 8 2 3:56

  3. Bridger Lawton 7 3 4:52

  4. Jacob Oss 7 4 5:43

  5. Evalena Gruben 8 5 7:53

Youth coed 9 and 10

  1. Tanner Hamilton 10 6 13:34

  2. Kade Lawton 9 7 14:53

  3. JD Oss 10 8 15:46

  4. Troy Lemaster 10 9 15:56

  5. Max Lyman 9 10 17:25

  6. Cash Delliquadri 9 11 17:26

  7. Jacob Smith 10 12 41:28

Youth 13 to 15

Youth male 13 to 15

  1. Alden Wade 13 1 34:04

  2. Gabe Rabanal 14 2 34:10

  3. Louis Bartels 14 3 36:26

  4. Daniel Kempers 13 4 37:50

  5. Jack Bube 13 6 49:59

Youth female 13 to 15

  1. Emi Cooper 13 5 43:11

  2. Eliza Fox 14 7 50:14

Youth 16 to 18

Youth male 16 to 18

  1. Trey Seymour 16 1 1:01:16

  2. Chase Seymour 16 2 1:04:39

  3. Michael Bambha 17 3 1:17:26

Youth female 16 to 18

  1. Margaret Dickson 16 4 1:23:13

Youth 11 to 12

Youth male 11 to 12

  1. Max Hamilton 12 1 17:41

  2. Jack Fox 11 2 19:20

  3. Sal Malone 11 3 19:23

  4. Luke Olson 12 4 20:59

  5. Primo Famiglietti 11 5 21:05

  6. Olin Webster 12 6 21:08

  7. Thomas Miller 11 7 21:09

  8. Andrew Kempers 11 8 21:18

  9. Jacob Heaven 12 9 22:29

  10. Kyan Strong 11 10 25:56


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Steamboat and Routt County make the Steamboat Pilot & Today’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User


News


See more