Steamboat Town Challenge — Sunshine Loop XC results: Wednesday, Aug. 16, 2017 | SteamboatToday.com
YOUR AD HERE »

Steamboat Town Challenge — Sunshine Loop XC results: Wednesday, Aug. 16, 2017

Sunshine Loop XC

Wednesday, Aug. 16, 2017

NOVICE

Women’s Novice 19-34
Place, Name, Time
1 Ryan Ernstes 1:04:01

Women’s Novice 35+
1 Rosalinda Mendoza 1:03:34
2 Tonya Haack 1:18:55



SPORT

Men’s Sport 19 to 34
1 Anthony Wilson 2:12:08

Men’s Sport 35 to 49
1 Steve Juneau 1:25:44
2 Jeremy Schumacher 1:31:40
3 Walter Magill 1:36:29



Men’s Sport 50+
1 Jamie Letson 1:25:18
2 Michael De Jong 1:25:43
3 Stephan Zittel 1:27:19
4 Kris Hagenbuch 1:28:36
5 Vance Fulton 1:29:32
6 Boyd Bass 1:38:24
7 Buzz Zars 1:38:31
8 Eric Rentschler 1:43:21
9 Michael Malone 1:55:13
10 Jim Czech 2:08:28

Women’s Sport 19 to 34
1 Kirsten Tidik 1:58:24
2 Halea Nudy 2:00:13

Women’s Sport 35+
1 Phaedra Fegley 1:47:34
2 Erin Allaman 1:49:23

EXPERT

Men’s Expert 19 to 34
1 Ben Glassmeyer 1:40:04
2 Jason Blair 1:50:53
DQ John Foster 1:34:19

Men’s Expert 35 to 49
1 Casey Homuth 1:37:03
2 Kyle Lawton 1:41:30
3 Josh Smullin 1:42:15
4 Scott Tanner 1:43:22
5 Kevin Hendrickson 1:44:51
6 Rich John 1:47:09
7 Greg Friedman 1:48:42
8 Chris Mitchell 1:50:55
9 Derek Teuscher 1:51:23

Men’s Expert 50+
1 Nelson Carmichael 1:39:54
2 Robb McGuffin 1:47:36
3 Robin Craigen 1:50:54
4 PJ Wharton 1:57:06
5 Chris Speer 2:09:32

Women’s Expert
1 Alisha Johansson 2:04:26
2 Kyleigh Lawler 2:13:19
3 Katherine Ingalls 2:17:51

SINGLE SPEED

Men’s Single Speed
1 Colin Rooney 1:36:22
2 Chad Gruben 1:43:03
3 Matt Lundy 1:52:39

Women’s Single Speed
1 Erika Ghent 1:42:48

PRO/OPEN

Men’s Pro/Open
1 Peter Kalmes 1:24:08
2 Alex Pond 1:26:17
3 Brad Bingham 1:27:32
4 Barkley Robinson 1:36:04
5 Koby Vargas 1:38:55
6 Andrew Miller 1:40:08

Women’s Pro/Open
1 Mindy Mulliken 1:43:14

YOUTH COED

Youth Coed 7 & 8
1 Antonio Cramer 4:09
2 Phillip Harper 4:10
3 Torben Webster 4:13
4 Reesa Pond 5:02
5 Levi Friedman 5:26
6 Claire Montgomery 5:34
7 Odin Gruben 5:36
8 Jordanelle Neeley 5:44
9 Jack Whelan 5:59

Youth Coed 9 & 10
1 Wrigley Neeley 22:06
2 Finn Chapman 23:42
3 Ryan Montgomery 23:44
4 Peter Cooper 25:18
5 Max Lyman 27:59

YOUTH 13-15

Youth Male 13-15
1 Caleb Haack 38:50

Youth Female 13-15
1 Annika Ort 29:45

YOUTH 11-12

Youth Males 11 to 12
1 Sal Malone 25:30
2 Thomas Cooper 17:47
3 Aidan Haack 18:22
4 Olin Webster 18:23

Youth Females 11 to 12
1 Anika Juneau 32:29


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Steamboat and Routt County make the Steamboat Pilot & Today’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.

For tax deductible donations, click here.
 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User


News


See more