Steamboat Springs Winter Sports Club U16 Alpine Skiers send eight to nationals after junior championship finishes | SteamboatToday.com

Steamboat Springs Winter Sports Club U16 Alpine team sends 8 skiers to nationals after junior championship finishes

   

The U16 overall mens and womens podium finishers, from left, are Vail’s Emma Resnick, Steamboat Springs’ Jordan Simon, Steamboat Springs’ Cooper Puckett, Steamboat Springs’ Riley Grosdidier, Steamboat Springs’ Tyler Thomas and Aspen’s Stella Johansson. (Courtesy photo)

STEAMBOAT SPRINGS — The Steamboat Springs Winter Sports Club sent 16 Alpine skiers to the U16 Rock Central Junior Championships at Winter Park Ski Resort last week, and of the 16 who competed, eight qualified for the U16 Nationals in Breckenridge.

Qualifiers included Ryli Grosdidier, Marissa Drobek, Natalia Tatge, Caroline Gilchrist, Cooper Puckett, Jordan Simon, Tyler Thomas and Nick Orfanakis.

The boys swept four of the podiums. Maren Elvidge won the overall Bibo award for moving up the most spots combined from all events of any female, and Charles Welch won the Bibo award in the downhill and slalom divisions.

Puckett won the men’s overall category after winning the downhill, Super-G, super combined and slalom races.

Simon came in second overall overall on the men’s side after top three placings in downhill, Super-G and super combined while also winning the giant slalom. Thomas came in third overall to sweep the men’s overall podium.

Grosdidier was crowned first in the overall women’s podium. She finished second in downhill, super-combined and giant slalom, followed by a third place in Super-G and fifth place in slalom.

Drobek came in sixth overall in the women’s overall category.

Results

U16 Rocky/Central men’s overall podium
1. Cooper Puckett, Steamboat
2. Jordan Simon, Steamboat
3. Tyler Thomas, Steamboat
U16 Rocky/Central women’s overall podium
1. Ryli Grosdidier, Steamboat
2. Emma Resnick, Vail
3. Stella Johansson, Aspen
6. Marissa Drobek, Steamboat
Men’s downhill
1. Cooper Puckett, Steamboat
2. Tyler Thomas, Steamboat
3. Jordan Simon, Steamboat
Women’s downhill
1. Zoie Palmer, Vail
2. Riley Grosdidier, Steamboat
3. Stella Johansson, Aspen
4. Marissa Drobek, Steamboat
5. Caroline Gilchrist, Steamboat
Men’s Super-G
1. Cooper Puckett, Steamboat
2. Jordan Simon, Steamboat
3. Tyler Thomas, Steamboat
Women’s Super-G
1. Emma Resnick, Vail
2. Stella Johansson, Aspen
3. Riley Grosdidier, Steamboat
4. Marissa Drobek, Steamboat
7. Natalia Tatge, Steamboat
Men’s super combined
1. Cooper Puckett, Steamboat
2. Jordan Simon, Steamboat
3. Tyler Thomas, Steamboat
9. Nick Orfanakis, Steamboat
Women’s super combined
1. Emma Resnick, Vail
2. Riley Grosdidier, Steamboat
3. Stella Johansson, Aspen
5. Marissa Drobek, Steamboat
9. Natalia Tatge, Steamboat
Men’s giant slalom
1. Jordan Simon, Steamboat
2. Toby Scarpella, Vail
3. Tanner Grant, Vail
4. Tyler Thomas, Steamboat
Women’s giant slalom
1. Bayli McSpadden, Vail
2. Riley Grosdidier, Steamboat
3. Kjersti Moritz, Vail
7. Natalia Tatge, Steamboat
Men’s slalom
1. Cooper Puckett, Steamboat
2. Adam Berghult, Buck Hill
3. Appollo Powell, Vail
4. Alex Deubel, Heiliger, Wisconsin
5. Jordan Simon, Steamboat
Women’s slalom
1. Emma Resnick, Vail
2. Stella Johansson, Aspen
3. Bayli McSpadden, Vail
4. Peyton Servais, Buck Hill, Minnesota
5. Riley Grosdidier, Steamboat

To reach Leah Vann, call 970-871-4253, email lvann@SteamboatPilot.com or follow her on Twitter @LVann_Sports.


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.