Steamboat Springs Pro Rodeo Series No. 6 Results | SteamboatToday.com
YOUR AD HERE »

Steamboat Springs Pro Rodeo Series No. 6 Results

Steamboat Springs Pro Rodeo Series Results

Rodeo No. 6

Friday and Saturday

Brent Romick Rodeo Arena



Downtown Steamboat Springs

Total PRCA payout: $17,197.50



All Around Cowboy: Jesse Jolly, SB, TD & TR -— $957.60

Bareback Riding

Name Town Points Payout

1 Craig Wisehart Kersey 73 $456.00

2/3 Larry Carter Nucla 72 $285.00

2/3 Tyler Scales Severance 72 $285.00

4 Weston Garrett Douglas, WY 69 $114.00

Saddle Bronc Riding

Name Town Points Payout

1 Colin Stalley Riverton, WY 75 $562.40

2 Cody Peterson Yoder 74 $421.80

3 Ryan Heupel Cheyenne, WY 69 $281.20

4 Jesse Jolly Agate 68 $140.60

Bull Riding

Name Town Points Payout

1 Ty Wallace Collbran 84 $501.60

2 Kody Pierce Keenesburg 79 $376.20

3 Ground $376.20

Team Roping (payout to each cowboy)

Name Town Points Payout

1 Mark Morrison Casper, WY

Chad Wahlert Kersey 6.2 $1,187.50

2 J.W. Borrego Pueblo West

TW Wilson Limon 6.3 $890.63

3 Travis Bounds Grand Junction

Wade Kreutzer La Veta, 6.6 $593.75

4/4 Willow Raley Baggs, WY

Gary Rodarmel Steamboat 6.9 $148.44

4/4 Paul Beckett Laramie, WY

Mark Kersting Wheatland, WY 6.9 $148.44

Tie Down Roping

Name Town Points Payout

1 Mitch McAdow Littleton 10.7 $646.00

2 Jeff Crozier Neola, UT 11.9 $484.50

3 Eric Martin Aurora 12.3 $323.00

4 Jack Hadley Canon City 13.2 $161.50

Steer Wrestling

Name Town Points Payout

1 Jesse Jolly Agate 4.0 $817.00

2 Dan Cathcart Carpenter, WY 4.8 $612.75

3 Chance Campbell Alpine, TX 5.0 $408.50

4 D.J. Joos Brighton 5.4 $204.25

Barrel Race

Name Town Points Payout

1 Wendy McKee Craig 17.58 $579.03

2 Ilene Choal Laramie, WY 17.84 $503.50

3 Dianne Luark Burns, WY 17.88 $427.98

4 CJ Vondette Rifle 17.91 $352.45

5 Brittany Fellows Loveland 18.07 $276.93

6 Toni Hardin Wetmore 18.08 $201.40

7 Taylor Miniat Parshall 18.10 $125.88

8 Lexi Bath Burns, WY 18.11 $50.35

Pee Wee Barrel Race

Name Points

1 Hadley Furnival 20.39

2 Cactus Barnes 21.79

3 Katie Jo Knez 24.82

4 Addison Romick 26.59

Junior (9-12) Barrel Race

Name Points

1 Kayla Wille 22.98

2 Cutter Wiggins 23.82

3 Cosette McLaughlin 25.19

Regional Team Roping (payout for each cowboy)

Names Points Payout

1 Jimmie Walz, Leland Reinier 5.1 $724.00

2 Casey Herod, Frank Counts 6.4 $543.00

3 Matt Weidner, Nick Camilletti 6.8 $362.00

4 Chris Collins, Pete Fox 6.9 $181.00


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Steamboat and Routt County make the Steamboat Pilot & Today’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User