RESULTS: USA Climbing at LCA | SteamboatToday.com

RESULTS: USA Climbing at LCA

LCA Climbing in Steamboat Springs hosted its first ever USA Climbing event Saturday, Nov. 9.
Shelby Reardon

2019 Bouldering Local — Love Climbing Adventure
Steamboat Springs
Saturday, Nov. 9

Rank, name, town, climb No., attempts, point total

Male Junior
1. Curran Lokteff, Grand Lake, No. 7, 2; No. 2, 2; No. 1, 4; 1,000.

Female Youth A
1. Sage Eaton, Vail, No. 29, 1; No. 27, 1; No. 26, 1; No. 25, 1; No. 24, 2; 13,100.
2. Ella McGuffin, Steamboat, No. 30, 9; No. 23, 10; No. 20, 2; No. 19, 1; No. 12, 1; 10,400.
3. Emily Heppelmann, Steamboat, No. 22, 2; No. 20, 6; No. 13, 2; No. 12, 4; No. 10, 1; 7,700.

Male Youth A
1. Nicholas Olson, Minturn, No. 39, 1; No. 38, 6; No. 37, 4; No. 35, 10; No. 34, 1; 18,300.
2. Blake Bowers, Steamboat, No. 39, 1; No. 37, 1; No. 35, 1; No. 33, 3; No. 32, 1; 17,600.
3. Kailash Nelson, Steamboat, No. 37, 9; No. 32, 1; No. 30, 1; No. 29, 1; No. 27, 1; 15,500.
4. Evan Lahay, Steamboat, No. 37, 5; No. 32, 3; No. 30, 1; No. 29, 3; 12,800.
5. Mitch Kucera, Steamboat, No. 19, 4; No. 14, 1; No. 13, 1; No. 10, 1; No. 9, 1; 6,500.

Female Youth B
1. Emelie Sprague, Boulder, No. 39, 2; No. 37, 1; No. 34, 4; No. 33, 2; No. 31, 1; 17,400.
2. Elaina Phiel, Denver, No. 32, 8; No. 30, 2; No. 27, 1; No. 26, 1; No. 24, 3; 13,900.
3. Reese Manley, Eagle, No. 32, 8; No. 30, 1; No. 27, 1; No. 25, 1; No. 24, 2; 13,800.
4. Reese McCormick, Eagle, No. 30, 12; No. 14, 3; No. 13, 1; No. 10, 3; No. 8, 1; 7,500.
5. Sydnee Thorne, Logan, UT, No. 22, 7; No. 13, 1; No. 10, 1; No. 8, 1; No. 7, 1; 6,000.

Male Youth B
1. Leif Sundem, Louisville, No. 39, 13; No. 37, 1; No. 35, 1; No. 34, 2; No. 32, 1; 17,700.
2. JD Oss, Steamboat, No. 37, 3; No. 35, 5; No. 32, 2; No. 30, 1; No. 27,1; 16,100.
3. Wyatt Graves, Steamboat, No. 22, 7; No. 20, 10; No. 19, 1; No. 16, 3; No. 14, 1; 9,100.
4. Benjamin Ewert, Granby, No. 19, 10; No. 18, 5; No. 17, 4; No. 16, 1; No. 14, 5; 8,400.

Female Youth C
1. Kestrel Pikiewicz, Louisville, No. 39, 3; No. 37, 1; No. 36, 5; No. 34, 1; No. 33, 9; 17,900.
2. Sienna Hanen, Eagle, No. 10, 8; No. 9, 16; No. 9, 2; No. 7, 1; No. 5, 1; 3,900.
3. Elizabeth Locke, Eagle, No. 8, 1; No. 7, 1; No. 5, 1; No. 4, 1; No. 2, 1; 2,600.

Male Youth C
1. Alex Current, Eagle, No. 30, 1; No. 27, 1; No. 26, 1; No. 24, 1; No. 23, 2; 13,000.
2. Mitch Fody, Granby, No. 7, 2; 700.

Female Youth D
1. Annabelle Carlson, Aspen, No. 30, 6; No. 27, 1; No. 26, 3; No. 22, 2; No. 21, 1; 12,600.
2. Ella Regjo, Eagle, No. 8, 2; No. 7, 1; No. 4, 1; No. 2, 1; No. 1, 2; 2,200.
3. Camryn McCormick, Eagle, No. 7, 1; No. 4, 3; No. 2, 1; No. 1, 1; 1,400.
4. Lakelynn Wahouske, Eagle, No. 7, 2; No. 4, 2; No. 2, 1; No. 1,1; 1,400.
5. Sofia Carlson, Aspen, No. 7, 2; No. 2, 1; No. 1, 2; 1,000.
6. Madeline Greenberg, Niwot, No. 2, 2; 200.

Male Youth D
1. Sylas Sprague, Boulder, No. 30, 5; No. 27, 1; No. 26, 2; No. 24, 6; No. 22, 3; 12,900.
2. Conner Bailey, Cottonwood Heights, UT, No. 27, 1; No. 14, 1; No. 13, 2; No. 10, 6; No. 8, 1; 7,200.
3. Beck Bordelon, Edwards, No. 14, 2; No. 10, 1; No. 8, 3; No. 7, 1; No. 5, 1; 4,400.
4. Scanlen Rogers, Eagle, No. 14, 3; No. 10, 3; No. 8, 2; No. 7, 1; No. 5, 1; 4,400.


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.