RESULTS: Town Challenge — Emerald Elevation XC on August 15, 2018 | SteamboatToday.com
YOUR AD HERE »

RESULTS: Town Challenge — Emerald Elevation XC on August 15, 2018

Novice

Women’s 19-34

Place, name, total time

1. Ryan Ernstes 1:02:38

Sport

Men’s 35 to 49

1. Walter Magill 1:10:09

2. Bob Kaster 1:10:34

3. Jeremy Schumacher DNF

Men’s 50+

1. Stephan Zittel 1:05:53

2. Kris Hagenbuch 1:06:41

3. Vance Fulton 1:11:56

4. Mike Malone 1:13:50

5. Peter Daley 1:13:51

6. Bobby Aldighieri 1:14:00

7. Eric Rentschler 1:14:47

8. Mike Alijanich 1:20:08

9. John Agosta 1:25:14

10. Jim Czech 1:36:14

Women’s 19 to 34

1. Sarah Fieges 1:16:00

2. Kirsten Tidik 1:16:02

3. Lauren Glass 1:21:35

4. Jennifer Carey 1:28:05

Women’s 35+

1. Kate Friedman DNF

Expert

Men’s 19 to 34

1. Jimmy Howe 1:29:17

2. Jason Blair 1:32:27

3. Justin Hirsch 1:37:08

4. Spencer Layman 1:39:40

Men’s 35 to 49

1. Casey Homuth 1:27:28

2. Pat West 1:29:36

3. Kyle Lawton 1:29:54

4. Magnotta Chris 1:31:00

5. Michael Feyen 1:31:58

6. Greg Friedman 1:32:23

7. Ben Brown 1:32:47

8. Chris Rhodes 1:34:15

9. Matt Miller 1:36:19

10. James Wilson 1:37:55

11. Tim Nylen 1:27:32

12. Derek Henderson DNF

Men’s 50+

1. Jerry Hillard 1:35:44

2. PJ Wharton 1:40:20

3. Chris Speer 1:42:20

4. Rob Whisenhant 1:47:54

Women’s

1. Britni Johnson 1:43:16

2. Helen Beall 1:45:33

3. Shelly Whisenhant 1:45:57

4. Nicole Lecuyer 1:47:02

5. Jennifer LeRoy 2:04:47

Single Speed

Men’s

1. Matt Lundy 1:44:15

Pro/Open

Men’s

1. Alex Pond 1:15:57

2. Tanner Visnick 1:16:01

3. Peter Kalmes 1:22:26

4. Barkley Robinson 1:24:08

5. Ben Glassmeyer 1:25:59

Women’s

1. Mindy Mulliken 1:33:46

2. Rebecca Edmiston 1:37:59

3. Hadley Nylen 1:40:42

Youth Coed

7 & 8

1. Kingston Duesing-Bratkovics 4:49

2. Nico Bowdre 5:07

3. Oliver Nylen 5:10

4. Levi Friedman 5:11

5. Claire Montgomery 5:12

6. Torben Webster 5:13

7. Wyatt Boatner 5:15

8. Jada Chase 5:37

9. Ike Feiges 8:40

9 & 10

1. Ryan Montgomery 23:39

2. Bridger Lawton 24:39

3. Delia Reynolds 24:47

4. Mason Boatner 27:46

5. Peter Cooper 34:11

Youth 13-15

Male

1. Caleb Haack 36:36

2. Max Hamilton 40:57

3. Primo Famigilietti 42:43

Female

1. Annika Ort 56:42

Youth 16-18

Female

1. Martha Swanson 1:36:06

Youth 11-12

Male

1. Trout Alford 25:22

2. Tanner Hamilton 25:48

3. Thomas Agosta 32:17

4. Carter Chase 55:30

Female

1. Ellie Reynolds 34:27

2. Eva Reynolds 40:16


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Steamboat and Routt County make the Steamboat Pilot & Today’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.

For tax deductible donations, click here.
 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User